Športové akcie

400886_480774935289338_1452875495_n-jpgNedeľa 07.10 2012 bola pre Košice, aj niekoľko študentov našej školy výnimočná. Namiesto chutného nedeľňajšieho obedu a zaslúženého odpočinku po ťažkom týždni sme sa totiž rozhodli trošku zašportovať. Zúčastnili sme sa 89. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, ktorý je najstarším svojho druhu v Európe a po Bostonskom maratóne druhým najstarším na svete.
Z cieľa odštartovalo od 9:00 hod. postupne spolu rekordných 7351 bežcov zo 46 krajín v disciplínach maratón, polmaratón, T-Systems Inline, handbikeri, vozičkári, U.S.Steel Family Run – Minimaratón, Štafeta – Getrag maratón a Juniorská štafeta, ktorá si tento rok pripomenula víťazstvo vynikajúceho austrálskeho vytrvalca Johna Farringtona pred štyridsiatimi rokmi. Najväčšími favoritmi boli Keňan Elijah Kiprono Kemboi s pokusom o obhajobu titulu z minulého roka a Keňan Evans Kipkogei Ruto, víťaz maratónskeho behu v Kolíne v roku 2009. V štartovacej listine sme mohli nájsť aj meno M. Dzurindu, A. Kuzminovej, K. Bérešovej a Sajfu.
Súťaž priniesla kenské prvenstvá a výborné traťové rekordy. Súťaž mužov vyhral Lawrence Kimaiyo časom 2:07:01 h, zo žien bola prvá v cieli Hellen Mugová, ktorá ako prvá v histórii podujatia prelomila hranicu 2:30 h o jedinú sekundu (2:29:59 h).
Našu školu reprezentovali štyria študenti v sprievode učiteľky Ing. B. Bernáthovej v disciplíne U.S.Steel Family Run – Minimaratón. Trasu dlhú 4,2 km zdolali všetci úspešne a bez zranení. Do cieľa dobehli v nasledovnom poradí:

– Vojtech Hami – trieda IV.A
– Barbara Füstösová – trieda II.NŠ
– Alexandra Oláhová – trieda IV.C
– Nikoleta Baloghová – trieda III.A

Študenti, ktorí sa zúčastnili podobných pretekov prvý raz, sa o svojich zážitkoch vyjadrili nasledovne:

„Moje pocity z celej akcie sú veľmi pozitívne. Atmosféra, ktorej som bol svedkom, bola úžasná. Z môjho pohľadu predstavoval tlieskajúci dav silu, ktorá ma hnala ďalej… Dávam si predsavzatie zúčastniť sa aj na budúci rok, ale už v disciplíne polmaratón. “

 V. Hami (IV.A)

 „… Začali sme behať postupne, ale trvalo dosť dlho, kým vedel každý odštartovať, lebo nás bolo veľmi veľa. Už po štarte som cítila, že to zvládnem. Pri dobehnutí do cieľa som cítila neopísateľný pocit, ktorý by sa za peniaze nedal kúpiť. A nevymenila by som ten pocit za nič iné na svete. Cítila som sa tam bez problémov, na všetko iné ako keby som zabudla. Až tak sa mi to zapáčilo, že o rok sa chystám skúsiť polmaratón s dĺžkou 21 km. Každá podobná akcia trošku zmení môj pohľad na svet a poháňa ma dopredu…. „

A. Oláhová (IV.C)

Aj touto cestou prajeme študentom, aby im odhodlanie vyskúšať si svoje sily budúci rok na polmaratónskej trase 21, 097 km vydržalo. Nech im cesta, ktorá ich k tomu privedie, priniesla veľa radostí, pocit hrdosti, neopakovateľného relaxu od únavy vyčisťujúcej telo i mozog, ktorý športovanie človeku prináša.

[justified_image_grid ng_gallery=19]